شش نکته درباره موتور رندر کرونا

شش نکته درباره موتور رندر کرونا
چکیده این مطلب : انتشار : 11386

کرونا یک نرم‌افزار نیست . مانند موتور رندر ویری که درسایت قبلاً توضیحات و آموزش‌های آن را ارائه کرده‌ایم یک پلاگین برای رندر است . که بر روی تری دی مکس نصب‌شده و قابلیت‌های نور و متریال را افزایش می‌دهد . کرونا آمده تا یک دنیای متفاوت از سی جی و رندر را نشان دهد ،امروزه خیلی از شرکت‌های غول دنیا با این موتور رندر یعنی کرونا کار می‌کنند.

موتور رندر کرونا چیست


کرونا یک نرم‌افزار نیست . مانند موتور رندر ویری که درسایت قبلاً توضیحات و آموزش‌های آن را ارائه کرده‌ایم یک پلاگین برای رندر است . که بر روی تری دی مکس نصب‌شده و قابلیت‌های نور و متریال را افزایش می‌دهد .

 

کرونا آمده تا یک دنیای متفاوت از سی جی و رندر را نشان دهد ،امروزه خیلی از شرکت‌های غول دنیا با این موتور رندر یعنی کرونا کار می‌کنند. 


 وقتی صحبت از رندر در معماری می شود بی‌شک  ابتدا  اسم  وی ری نمایان خواهد شد که با این سیستم پیچیده و قدرتمند خود سال‌های سال پیشرو در این میدان بوده و در این سالها هیچ کمی و کاستی از این مرد بزرگ ندیده ایم، که در ورژن های جدید حتی ضعف‌های آن برطرف شده . 


 اما ویری یک دوست تازه هم دارد به نام کرونا موتور رندری که باقدرت آمده ،انگار این شخص سال‌ها از دنیای رندر و خواسته‌های تری دی آرتیست‌ها و ضعف رندر ها خبر داشته و تحقیق می‌کرد تا یک روزی بتواند کمی و کاستی‌ها را جبران کند و در یک مدت‌زمان کم دنیای سی جی را طوری بر هم بزند که بسیاری از کاربرها به این فکر کنند که ...


ما چرا داریم نورپردازی می‌کنیم؟

 درواقع شما با تمام پارامترهای اضافه در موتور رندر خداحافظی می‌کنید.

 

 سیستم رندر جوان به نام کرونا

 یک موتور رندر قدرتمند بر پایه سی پی یو بیس ،یعنی cpu یا پردازنده شما در موقع رندر درگیر پردازش می‌شود و همچنین فیزیکال بیس( شبیه‌سازی نور بر پایه محیط واقعی) البته تولد این موتور رندر در سال ۲۰۰۹ بوده و برای نرم‌افزارهای تری دی مکس و مایا سینما فوردی نوشته‌شده .


  در تست‌هایی که از شرکت تریدی خانی بر روی پروژه‌های مشابه بر روی دو سیستم هم‌زمان انجام‌شده کرونا رتبه بالایی را داشته است اما همچنان در ابتدای کار ضعف‌های را در مرحله شروع خواهد داشت.

 محیط کاربری کرونا

 

 تمام تجربیات سی جی آرتیست‌ها  از پارامترهای  سنگین و تنظیمات نور متریال- شدت فوتون و غیره ، اینکه هرکدام از آن‌ها را با چه پارامترهایی درگیر کنیم ، اما کرونا یک‌خانه تکانی کرده و همه پارامترهای  اضافه را ازنظر خودش حذف کرده تا شما با پارامترهای زیادی روبرو نشوید.

 

 نورپردازی موتور رندر کرونا

 این پلاگین هم مانند سایر موتور رندر ها نورهای جداگانه خود را دارد که البته  CORONAیک LIGHTو یک نور sun light خورشید و یک نور ies دارد ، همچنین می‌توان نورهایsky را نیز جداگانه فراخوانی کنید و فاقد پیچیدگی هست


 

 

 تنظیمات دوربین در موتور رندر کرونا

 برای من جالب بود که وقتی با vray در نورپردازی بیرونی کار می‌کنم به یک دوربین فیزیکال هم احتیاج خواهیم داشت البته در ورژن های جدید نرم‌افزار تری دی مکس دوربین فیزیکال به ورژن های مکس اضافه‌شده و چقدر عالی که کرونا هم از دوربین‌های تری دی مکس پشتیبانی می‌کند.  که البته در نسخه های ویری نکست دوربین های ویری دست خوش تغییراتی شده که بسیار کاربردی خواهد بود . 


 بخش متریال شناسی موتور رندر کرونا

 کرونا در این بخش با دست‌خالی نیامده بلکه خودش چندین روش ساخت متریال .یعنی استفاده از متریال های کرونا را به وجود آورده جالب‌تر آنکه می‌توانیم  مانند قبل از متر یال‌هایmulti و standard و blend و بسیاری از متریال های کاربردی تری دی مکس همچنان استفاده کنیم. در بخش‌های دیگر از متریال‌های کرونا می‌توانیم از material library آرشیو و کتابخانه متریال آن یادی کنیم که می‌تواند در ورژن های جدید این بخش را نیز به‌صورت جداگانه دانلود کنید، دیگر حتی نیاز به‌صرف وقت و زمان برای متر یال‌های چوب شیشه و فلزات نخواهید داشت و متریال هایی که شاید برای رسیدن کیفیت موردنظر باید ساعت‌ها وقت می‌گذاشتیم تا آن‌ها را آماده کنیم اما در این آرشیو به‌صورت کامل در اختیار کاربر قرار می‌گیرد

آموزش ساخت متریال در vray

 

 

 نورهای فیزیکال در موتور رندر کرونا

 شما در بسیاری از پروژه ها می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی از نورهای تری دی مکس استفاده کنید و از الگوریتم‌های photon map برای GI استفاده کنید و متریال ها هم قابلیت دریافت پارامترهای مختلف مانند انعکاس شیشه‌ها برجستگی displacement و غیره را نیز دارند و افکت‌های عمق میدان دید را نیز بسیار زیبا می‌تواند در کارهای خود نمایش دهد .

 

 جادوی نورپردازی در موتور رندر کرونا .

 جادویی به نام light mix شاید موردی که خیلی از افراد به آن توجه نمی‌کنند شما در هنگام کار با vray یا هر موتور رندر دیگری نیاز دارید تا پس از هر بار اشتباه و یا انتقال نور و جابجایی آن در محیط آن را دوباره رندر بگیرید ، حتی اگر در حالتinteractive هم این کار را انجام دهید باز همچنان نیاز دارید نورها و.

پارامترهای موتور رندر را نیز تغییر دهید و پردازشی در این خصوص انجام شود و این کار ساعت‌ها وقت شمارا خواهد گرفت. اما آن روی سکه . در بخش light mix پس از رندر گرفتن قابلیت سوئیچ کردن هر نوع از نور رادارید و در همان پنجره رندر می‌تواند ، شدت تک‌تک نورها  را کم‌وزیاد کرده و یا خاموش و روشن کنید . این خیلی جالب است که بدون آن‌که شما دوباره رندر بگیرید در همان پنجره رندر نورها را خاموش و روشن کنید و پارامتر و شدت آن‌ها را تغییر دهید تا به نور روز و نور شب یا به نورپردازی داخلی جالب برسید و این مورد یکی از لذت‌بخش‌ترین و توهم‌زا ترین بخشهای موتور رندر کرونا هست .

 بخش انیمیشن‌سازی که دیگر خبر از پارامترهای پیچیده نیست.

 کسانی  که با موتور منتال ری کار می‌کردند و قصد انجام انیمیشن را داشتند تمام رندر ها و light cach را برای هر فریم مجبور بودند به‌صورت جداگانه تهیه کنند .یادم است سکانس‌هایی که از تنها حرکت دوربین و یا حرکت دوربین و یک سوژه و یا سوژه متحرک و دوربین ثابت که هرکدام از آن‌ها بعد از رندر نویزهایی را در کار ایجاد می‌کرد مانند دنیای غم بود.  اما بعدازآن ویری  داستان را حرفه‌ای‌تر تمام کرد اما همچنان دست‌وپنجه زدن با پارامترها و زمان رندر خسته‌کننده بود،  و در این میان کرونا از راه رسید و به این داستان غم‌انگیز پایان خوش افزود . دیگر نیاز به هیچ پارامتر اضافه نداشته و در کمترین زمان و تعریف  نوع حرکت و پویانمایی های خود می‌توانید بهترین خروجی را از کار دریافت کنید

 و نکته آخر تبدیل متریال ها به یکدیگر vray convertor

 متریال هایی که تاکنون با وی ری ایجاد کرده‌اید به‌راحتی می‌تواند در کرونا استفاده شود .نگران چیزی نباشید فقط با یک اسکریپت کم‌حجم شما پروژه‌های قبل را بازکرده و استارت کنید و در کمتر از چند ثانیه کار آماده‌شده با متر یال‌های ویری که تبدیل به متریال های کرونا شده می‌توان رندر جدید را انجام دهید ، با این خصوصیات و تنظیمات نور حتی می‌توانیدنورها را خیلی بهتر و تمیز تر از قبل در این موتور رندر کنترل کنید و نتایج بهتری را بگیرید . 


 و شاید با خواندن این مقاله دید شما نسبت به موتورهای رندر تغییر کرده . اما با توجه به مقالات قبلی از قانون‌های رندر باید به این نکته توجه کنید که هر موتور رندر و هر سیستم پیچیده‌ای هم برای دنیای سی جی آورده شود توجه به قوانین طبیعت رفتارهای نور و متریال ها و ایجاد جزییات می‌تواند شمارا به نتیجه دلخواه برساند و این را فراموش نکنید که موتور رندر ویری تاکنون باقدرت در این عرصه ظاهرشده و یک تجربه چندین ساله را در پرونده خود از کنترل سخت‌افزاری و جی پی یو و رندر های شبکه‌ای دارد . و باوجود تجربه بزرگ و شرکتی عظیم از کی آس گروپ قراردادها و همکاری‌های ویری و کرونا را در آینده‌ای نزدیک شاهد هستیم .

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

aftereffect-training-package-in-architecture

پکیج آموزش افتر افکت در معماری

چرا به‌عنوان معمار باید افترافکت را یاد بگیریم . در پاسخ . شما به‌عنوان یک طراح و معمار که در ارائه پروژه‌های معماری می‌توانید قدرت گروه خودتان را در طراحی به بهترین شکل نشان دهید . فرقی نمی‌کند که پروژه معماری شما یک کار دانشجویی باشد و یا پروژه اجرایی یا طرحی از مسابقات معماری ،درهرصورت امروز نیاز بازار کار فراتر از انتظارات یک طرح معماری ساده خواهد بود و شاید فقط با یک رندر ساده مانند قبل نتواند پاسخگوی نیاز یک پروژه حرفه‌ای باشد

learning-post-production

آموزش کامل پست پروداکشن

در این محصول شما بعد از رندر و خروجی در مرحله پست پروداکشن قرار میگیرید ، با اصول رنگ بندی در فتوشاپ و نحوه ایجاد درخت و انسان و بکگراند.همچنین ایجاد شیت بندی در معماری آشنا خواهید شد.

Purchase-Vray-Training-Pack

خرید پک آموزش vray

در این محصول شما با تخصصی ترین اصول نور پردازی و متریال vray آشنا شده و با تکنیک های این پک آموزشی میتوانید رندر هایی بسیار حرفه ای و بی نظیر ایجاد نمایید

نظرات

محصولات پیشنهادی مرتبط

پکیج آموزش 3d max در معماری

پکیج آموزش 3d max در معماری

در این محصول شما با جادوی مدل سازی داخلی بیرونی و طراحی پارامتریک آشنا شده و همچنین اصول نورپردازی و متریال گذاری تری دی مکس را یاد خواهید گرفت

خرید پک آموزش vray

خرید پک آموزش vray

در این محصول شما با تخصصی ترین اصول نور پردازی و متریال vray آشنا شده و با تکنیک های این پک آموزشی میتوانید رندر هایی بسیار حرفه ای و بی نظیر ایجاد نمایید

تلفن تماس واتس آپ اینستاگرام تری دی خانی